0 537 546 61 56
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bakır Çatı Ve Kaplama Teknikleri

24 Temmuz 2017
2 kez görüntülendi

Bakır Çatı Ve Kaplama Teknikleri

Çatının önemini bir önceki makalemizde sizlerle paylaşmış, Mevsim şartlarına göre nedenlerini açıklamıştık. Buna ilaveten çatı yapımında dikkat edilecek hususlar olduğunu ve bu önemli hususların en başında ise dayanıklılık ve de uzun kullanım süresinin geldiğini belirtmiştik. Bu etkiler düşünülerek, en fazla kullanımı tercih olunan çatı çeşitlerinin başında çatı bakır kaplamanın geldiğini de belirterek devam edelim.

Bakır Çatı Kaplama Nedir?

Çatı bakır kaplama isminden de kavrayacağınız gibi, ev çatılarının bakır ile kaplanması işlemidir. Ev ya da işletme sahibinin kişisel ya da kurumsal tercihine dayanarak ithal ve yahut yerli bakır levhaların kullanımıyle uygulaması gerçekleştirilir. Çatı bakır kaplamanın diğer kaplama tekniklerinden ayrıldığı en mühim neden ise uzun ömürlü oluşudur.

Çatı Bakır Kaplaması Nasıl Uygulanır?

Çatı bakır kaplama, az önce de belirttiğimiz gibi ilk olarak yapılacağı mülk sahibinin tercihiyle yerli ya da ithal bakır levha seçimi yapılır. Bakır levha seçiminin hemen sonrasında bu levhalar, doğru bir uygulama yöntemiyle ve de çatı ölçülerine uygun olarak kesilir ya da şekle sokulur. Bu hususta çatı bakır kaplama uygulamasında iki farklı teknik uygulanır; çıtlama ve kenetleme sistemleri. Çıtlama çatı bakır uygulamasında gerekli olan ebatlara ayrıştırılan ya da bükümü sağlanan lavhalar çıtalar desteğiyle sabitlenerek uygulaması gerçekleştirilir. Çatı bakır kaplamanın diğer bir yöntemi olan kenetleme çatı bakır tekniğindeyse, bakır kaplama levhaları klipsler desteğiyle birbirlerine ve çatı döşemesine tutturulur, bu şekilde çatı bakır uygulaması gerçekleştirilir. Her iki çatı bakır uygulama tekniği de gayet kullanışlı olup, maliyet ve hava koşulları doğrultusunda seçim yapılması uygun görülür.

Çatı Bakır Kaplama Uygulaması Neden Tercih Sebebi Olmalıdır?

Çatı değiştirme ve yahut çatı kaplama her daim kolaylıkla uygulanabilecek kadar ucuz değildir. Bun nedenden ötürü tercih edilen çatı kaplama tekniğinin uzun ömürlü ve de kullanım verimliliği olması gereklidir. Çatı bakır kaplama tekniğinin de genel tercih sebebi budur. Sağlıklı bir bakır çatı kaplama uygulamasıyle, bakır çatıların kullanım süreleri 100 yılla 80 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bakır kaplama çatı uygulaması, teras çatı modelleri de dahil olmak üzere pek çok değişik çatı modellerine yapılabilir. Aynı zamanda uzun ömürlülüğüne de güvenilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?