0 537 546 61 56
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Binaların Korunma Kalkanı Isı Yalıtımı

24 Temmuz 2017
2 kez görüntülendi

Binaların Korunma Kalkanı Isı Yalıtımı

Kaliteli bir yaşam her bireyin hakkı. Yaşam alanlarını daha güvenli, sağlıklı yaşanabilecek yerler haline getirmenin, doğal kaynakları verimli kullanmanın ve enerji maliyetini en aza indirmenin yolu ısı yalıtımından geçiyor. Binayı soğuğa, sıcağa, neme ve çevresel etkenlere karşı korumanın en etkili yolu olan ısı yalıtım, evlere yeni bir dönemin kapısını aralıyor.

Evlerin içi olduğu kadar dışının da bakıma ihtiyacı vardır. Gerek iklim- hava koşulları, gerekse kullanım nedeniyle bina zaman içinde aşıma uğrar. Binada oluşacak aşımı en aza indirmek, ısı yalıtımı sağlamak, enerji tasarrufu yapmak ve dolayısıyla çevreyi korumak için mantolama yapmak gerekir.

Isıyı Kontrol Altına Alın

Mantolamanın binaya en büyük yararı ısı giriş- çıkışını kontrol altına alması. Isı yalıtımı yapılmamış binalarda ısı kaçakları meydana gelebilir. Bu sorunu ortadan kaldırmamak zaman içinde büyük miktarda enerji tüketimine neden olabilir. Dış cephe mantolamaişlemi binanın dış çevresinde hava sızdırmaz bir bariyer oluşturur. Böylece hava kayıp ve kazançlarına neden olan boşluk, çatlak gibi kısımları kapatır. Bu da yaşam alanının her noktasında homojen bir sıcaklık sağlayarak yaz-kış ayları fark etmeksizin sağlıklı ve konforlu alan yaratır. Kış aylarında en çok duyulan “Isınamıyorum”, yaz aylarında “ ev çok sıcak oluyor” şikayetleri mantolama ile ortadan kalkıyor. Bu sistem dışarıdan içeriye, içeriden dışarıya hava dağılımını engelliyor. Soğuk havayı içeriye sokmadığı gibi, içerideki sıcak havayı da dışarıya çıkartmıyor.

Enerji tasarrufu Sağlayın

Kış aylarında havanın soğuk olması ve evin ısınamaması fazla yakıt tüketimini de beraberinde getirir. Yakıt tüketiminin artması çevrenin kirlenmesine neden olur. Mantolama sayesinde yakıt tüketiminin azalması çevreye de olumlu etki sağlar. Yaz aylarında dışarıdaki sıcaklığın evin içini fazlaca etkilemesi klima kullanımını arttırır. Mantolama içerideki ısı sıcaklığını koruduğu için klima kullanımını azaltır. Bu da enerji tasarrufu sağlar.

Rutubet Oluşumunu Engelliyor

Nem artışı ve yoğuşma gibi nedenler rutubeti de beraberinde getirir. Rutubet zaman içinde duvarda küf ve mantar oluşmasına neden olur. Binanın dışına yapılan mantolama (ısı yalıtım sistemi) binada ısı dengesinin kurulmasına olanak tanır. Isı dengesi sağlanan binalar uzun yıllar yeni görünümlerini korur.

Yangın Koruma Performansı

Mantolama İçin kullanılan malzemelerin kalitesi son derece büyük önem taşır. Mantolama işlemi için anlaştığınız firmanın kullandığı malzemeler hakkında bilgi edinin. Mineral yün ile yapılan dış cephe yalıtım sistemi uygulamaları yapısal yangın koruma gerekliliklerini en üst düzeyde karşılar.

Taşyünü yalıtım levhası kullanılan sistemlerin, Euroclass-Avrupa Harmonize Sınıflandırma Sistemi normlarına göre en yüksek yanmazlık sınıfı olan A1 kategorisinde olmasına dikkat edin.

Fiziksel Değişikliklere Karşı Koyuyor

Mantolama sistemi iklim koşulları nedeniyle meydana gelebilecek genleşme, büzülme gibi fiziksel değişikliklere karşı yapı hasarlarını önleyerek daha güvenli ve uzun ömürlü binalar yaratıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?