0 537 546 61 56
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Dış Cephe Kaplamasının Faydaları

24 Temmuz 2017
2 kez görüntülendi

Dış Cephe Kaplamasının Faydaları

new private house with a garden in rural area under beautiful sky

Yapıların dış cephesine uygulanan kaplamalar, ısı ve enerji yalıtımında büyük oranda bir tasarruf sağlamaktadır. Dış cephe kaplaması, binaların dış tasarımlarında daha estetik bir görünüm yakalanması sağlamanın yanı sora bina ömrünü de uzatmaktadır.

Dış cephe kaplamaları konutlara zarar veren yağmur, rüzgar, kar, güneş gibi dış hava koşullarına karşı etkin bir koruma sunarken aynı zamanda ısı ve su yalıtımı da sağlamaktadır.

Kaplama teknolojileri arasında birçok desen ve modeller ile karşılaşmak mümkündür. Aynı zamanda kolay uygulanabilir ve her dış cepheye uygun olması, yeni yapılan yapılarda veya eski yapıların tadilatlarında kullanım imkanı sunmaktadır.

Dış cephe kaplama çeşitleri

Dış cephe kaplama sadece mantolama değildir. Çok daha farklı şekillerde yapılan ayrıca kendi içinde mantolamayı da içeren dış cephe kaplama çeşitleri mevcuttur.

Dış cephe kaplama çeşitleri dendiğinde ilk akla gelen yöntem, mantolama yöntemidir. Bunun sebebi ise, uygulanmasının az maliyetli olması ve hemen her yerde kullanıldığı için en iyi bilinen yöntem olmasıdır. Binanın hem içinden, hem dışından hem de her iki kısımdan uygulanabilecek şekilde 3 farklı yöntemle yapılabilir.

 

Silikon dış cephe kaplaması, çelik malzemeden üretilmiş ankraj sistemi ile binaya sabitlenen, cam taşıyabilecek profillere ve özel bağlantı elemanlarına sahip yatay profil içeren bir dış cephe kaplama çeşididir. Binalara elegant ve zengin bir görünüm verdiğinden genelde iş yeri amaçlı binaların dış cephe kaplama yöntemi olarak tercih edilmektedir.

 

Alüminyum kompozit dış cephe kaplama, yan yana gelen düz alüminyum kompozit plakalardan oluşan ve alüminyum veya galvanizli çelik ankrajlar aracılığıyla döşemeye bağlanan bir dış cephe kaplama modelidir.  Alüminyum cephe kaplama yöntemi, hafif ve ince bir yapıdadır. Binalara, yalıtım açısından düzgün bir ısı ve ses yalıtımı uygulanabilir bir yöntemdir. Farklı renklerde ve görünüşlerde üretilebildiğinden binalara görsel olarak farklılık katmaktadır.

 

Doğal taş kaplama, adından da anlaşılabildiği gibi cephelere doğan taş görünümü veren, sağlam, dış etkenlere dayanıklı bir dış cephe kaplama yöntemidir. Dış cephe kaplama çeşitleri açısından dekoratif yönü ağır basan bu yöntemde, kendine has taş rengi bulunan bisküvit tuğlalar kullanılmakta ve binaların görünüm açısından zenginleşmesi ve çevre düzenini sağlamak amacıyla kullanılabilmektedir.

 

Ahşap dış cephe kaplama, doğal bir malzeme olan ahşaptan üretildiği için, binaya çok doğal bir görüntü vermektedir. Hafiftir ve binaya fazla yük getirmemektedir. Ancak ahşap’ın yanıcı özelliğinin yüksek olması sebebiyle her ne kadar göze hoş görünse de dış cephede tercih edilme oranı düşüktür.

 

Prekast dış cephe kaplama, 15-20mm kalınlığında üretilen ve içerisinde beyaz çimento, silis kumu, su, cam elyaf ve polimer karışımı bulunan, sağlam, dayanıklı, hafif ve dekoratif özellikleri en yüksek dış cephe kaplama çeşididir. Püskürtme yöntemiyle uygulandığı için, ahşap, polyester veya benzeri kalıp sistemleriyle üretilmiş kalıplarda, en ufak detaya kadar şekillendirilebilme özelliğine sahiptir.

Dış cephe kaplama çeşitleri arasında en iyisi prekast dış cephekaplama yöntemidir. Isı yalıtımlı prekast cephe panel sistemi, kendinden izolasyonlu olarak üretildiğinden, yapılarda ayrıca mantolama için ek bir bütçe ayrılmasına gerek duyulmaz. Hem metrekare bakımından, hem de izolasyon bakımından kar etmenizi sağlamaktadır.

Dış cephe kaplamalarının en avantajlısı “Prekast”

Günümüzün popüler cephe kaplama sistemlerinden olan prekast cephe sistemi, her türlü ölçekteki binalara uygulanabileceği gibi iç mekanda da kullanılacak şekilde geniş bir uygulama alanı olan dış cephe kaplama sistemidir. Klasik beton yöntemleriyle kıyaslandığında prekast cephenin avantajları birçok özelliği ön plana çıkararak, cephe kaplamada oldukça tercih edilebilir bir yapıya kavuşturmuştur.

Dayanıklı cephe kaplama olarak tercih edilen prekast cephenin avantajları, dayanıklı ve sağlam olmasıdır. Diğer cephe kaplama sistemlerine göre çok daha dayanıklı bir yapıda üretilen prekast elemanlar, kışın soğuk hava koşullarına karşı oldukça dirençlidir. Ayrıca taşıyıcı iskelet sistemi ve halfen kanalı sistemleri sayesinde bir deprem sırasında dayanımı oldukça yüksektir. A1 sınıfı yanmaz malzemeden üretildiği için yangına karşı da dayanıklı bir malzemedir.

Prekast cephenin avantajları konusunda en çok merak edilen kısımlardan bir tanesi yalıtım konusudur. Prekast cephe panellerinin içerisinde taş yünü veya köpük beton uygulaması yapılarak ısı yalıtımı yapılabilir. Ayrıca prekast cephe panellerinin birleşim noktalarına uygulanan fitil ve mastikleme işlemi ile prekast paneller arası su yalıtımı da etkili bir şekilde yapılmış olur. Yine karışımın içeriğine bağlı olarak 30db’e kadar ses yalıtımı da sağlanabilmektedir.

Çeşitli kalıp yöntemleri kullanılarak üretilebilen prekast malzemesi, kolay şekil verilebilir bir yapıda olduğundan mimarların yaptığı her türlü tasarımın uygulanabileceği bir cephe kaplama sistemi haline gelmiştir.

Dekoratif yönden oldukça kullanışlı olan prekast dış cephe kaplama sisteminde, iyon ve korint sütun başlıklarından, Osmanlı desenlerine kadar her türlü dekoratif tasarım gerçekleştirilebilmekte ve binanın albenisini artırmaktadır. Hava koşullarına oldukça dayanıklı olarak üretildiği gibi temizlenmesi oldukça kolay ve uzun yıllar boyunca bakım gerektirmeyen bir yapıdadır. Beyaz çimento, silis kumu, cam elyaf, polimer ve benzeri karışımlarla ham maddesi oluşturulan prekast sisteminin montaj sonrası boyanabilme kolaylığı ile hem görsel olarak hem de temizlik ve bakım kolaylığı açısından birçok dış cephe kaplama sisteminden daha avantajlıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?