0 537 546 61 56
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Mantolama (ısı yalıtımı)

20 Temmuz 2017
5 kez görüntülendi

Mantolama (ısı yalıtımı), iç ve dış ortamlar arasındaki sıcak veya soğuk havanın akışını engellemek için yapıştırma harçları, dekoratif dış cephe kaplama sıvası, plastik mantolama dübeli, ısı yalıtım levhaları, donatı filesi, subasman profili ve köşe profili gibi malzemeler kullanılarak binaların iç ve dış cephelerine giydirme işleminin yapılmasıdır.

Hazırlık, yerleştirme, levhaların yapıştırılması, levhaların dübellenmesi, sıvalama, dekoratif kaplama ve boya uygulaması vb. adımlar mantolama (ısı yalıtımı) aşamalarıdır. İşlem içten, dıştan ve sandviç olmak üzere 3 farklı yöntemle yapılabilir.

Mantolama (ısı yalıtımı), ısı köprülerinin oluşmasını engeller. Sıcaklık farkı nedeniyle ana malzemede oluşabilecek çatlakları önler. Binanın dış duvarları için koruyucu olur. Yoğuşma riskini azaltır. Isı tasarrufu katkılarındandır. Bina ömrünün uzaması, çevre korunması ve konfor diğer önemli yararlarıdır.

Katları ayıran döşemeler, depo ve garaj gibi ısıtılmayan mekanlara bakan bölümler, soğuk hava depoları, toprak temaslı mahaller, çatılar ve binaların dış duvarları işlemin yapıldığı yerlerdir. İşlem, binanın boyutu, çalışacak personel sayısı ve hava koşullarına göre ortalama 1-4 hafta arasında yapılabilmektedir.

Konutların ısı yalıtım uygulaması gerçekleştirilmiş şekilde projelendirilmesi, Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği’nin gereğidir. Yüzde elliye varan ısı tasarrufu sağlaması işlemin tercih sebebidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?