0 537 546 61 56
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Mantolama Teknik Şartnamesi

07 Ekim 2017
4 kez görüntülendi

Mantolama Öncesi Yüzey Hazırlığı

 1. Bina cephelerinde iskele kurulacak.
 2. Yüzey komple temizlenecek.
 3. Temizleme sonunda ortaya çıkan demir donatılar paslanmaya karşı boyanacak.
 4. Yüzey temizleme sonunda açığa çıkacak olan derin ve kılcal çatlaklar onarılacak.
 5. Tüm pencere kenarlarına ısı ve su yalıtımı yapılacak.
 6. Mantolama öncesi yüzey sağlam ve kuru olmalıdır.

Mantolama Uygulaması

 1. Mantolama için uygun yüzey elde edildikten sonra, zemin kotundan 10cm yukarıda ipinde ve terazisinde olacak şekilde 53 mm genişliğinde subasman profilleri cepheye monte edilecektir.
 2. 5 cm kalınlığındaki %100 karbon emdirilmiş gri renkte plakalar su basman profilinden başlayarak yatay ve şaşırtmalı olarak cepheye döşenecektir.
 3. Döşeme işleminde mutlak suretle 3mt mastar kullanılacaktır.
 4. Plakaların tüm kenarlarına şerit şeklinde ve ortasına 2 öbek olacak şekilde yapıştırma harcı sürülerek cepheye yapıştırılacaktır.
 5. Pencere kenarlarında çatlama oluşmasını önleme amacı ile plakalar L şeklinde bir bütün olarak pencere köşelerine yapıştırılacaktır.
 6. Plaka yapıştırma işleminin ardından gerekli kuruma süresi beklendikten sonra dübelleme yapılacaktır. Tüm plaka birleşim noktalarına ve plakaların ortasına 1 adet olacak şekilde dübeller yerleştirilecektir. 25 metre yükseklikten sonra plaka ortasına gelen dübel sayısı 2 adet olacaktır. Ayrıca bina köşelerinde ve pencere kenar bölgelerinde dübel sayısı sıklaştırılacaktır. Kullanılacak dübel 11.5 cm uzunluğunda şişerek açılan plastik çivili beton dübeli olacaktır.
 7. Tüm pencere kenarına ve bina dış köşelerine PVC fileli köşeli profiller yerleştirilecek.
 8. Denizlik ile plaka birleşim yerlerine POLİÜRETAN MASTİK sıkılarak su gidişi engellenecektir.
 9. Bina üst kotundan başlayarak sıva işlemi yapılacaktır. Yalıtım sıvaları çelik mala ile cepheye uygulanacak. Sıva henüz kurumadan üzerine donatı filesi (160gr/m2) yerleştirilecek ve çelik mala ile sıvanın içine gömülecektir. Donatı filesi yüzeye yakın olacaktır.
 10. Sıvanın kuruma süresi beklendikten sonra kaplama astarı uygulaması yapılacaktır. Sıva yüzeyi ile dekoratif kaplama arasında aderansı sağlamak ve tozumayı önlemek için kullanılan kaplama astarı, rulo ile yüzeye uygulanacaktır.
 11. Astarlama işleminden sonra çimento esaslı 2mm dane çaplı dekoratif kaplama çelik mala ile yüzeye uygulanacak ve ardından plastik tabanlı malalar ile dekoru verilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?