0 537 546 61 56
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Mantolamanın Faydaları Nelerdir?

02 Ekim 2017
1 kez görüntülendi

1) Tasarruf sağlar;

 • Isıtma ve soğutma için kullanılan enerjinin daha az harcanmasına sebep olur. Dolayısıyla ısıtma ve soğutma sistemlerimizden kaynaklanan giderlerin daha ekonomik rakamlara indirilmesine yardımcı olur.( İyi yapılmış bir yalıtımla %60 lara varan yakıt tasarrufu yapmış olursunuz.)
 • Yatırım maliyetini, sağladığı tasarrufla 2 ila 3 yıl içinde geri kazandırır.
 • Bina ömrü boyunca tasarruf sağlamaya devam eder.

NOT: Birkaç yıl içinde devreye girmesi beklenen devlet teşvikleriyle de mantolama daha da fazla tasarruf sağlayacaktır.

2) Konfor ve sağlık sunar;

 • Dengeli ısı kontrolü sayesinde yapı üzerinde terleme ve buna bağlı küflenme, leke oluşumu gibi durumları önler bu yüzden rutubetten uzak konforlu ve sağlıklı bir alan oluşturur
 • Evlerimizde kışın sıcak, yazın serin bir atmosfer sağlaması sebebiyle yaşam standardını yükselterek daha sağlıklı, konforlu bir yaşam sunar.
 • Kapalı ortamlardaki ısıl koşullar, o ortamda yaşayan insanların konforunu ve sağlığını doğrudan ilgilendirir. İnsanların çalışma verimlerini büyük ölçüde bulundukları ortamın sıcaklığı belirler. Yapılarda ısı yalıtımı yaparak ısıl konforu sağlamak gerekir. Isıl konforu sağlamak için ortam sıcaklığı ile duvar iç yüzey sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkı düşürülmelidir. Bu fark ne kadar yüksek olursa konfor da o kadar düşük olacaktır. Konforlu bir mekân için bu farkın en fazla 3°C olması gerekir. İç yüzey sıcaklıklarının düşük olması durumunda, ısının ortam içinde soğuk yüzeylere doğru hareketi, istenmeyen hava akımları oluşturur. Bu hava akımları da konforu azaltarak hastalıklara neden olur.(Bakınız: Isıl Konfor) Sonuç olarak mantolama tüm bu olumsuz durumları önlemektedir.

3) Binanızın değerini artırır;

 • İnsanlar daire alırken veya kiralarken mantolama olup olmadığını sorgulayıp, mantolama yapılmış apartmanları tercih ediyor. Doğal olarak bu durum dairelerin hem satın alırken hem de kiralanırken değerini artırıyor. Ayrıca mantolama yapılmış binalar ileride alacakları Enerji Kimlik Belgesinde düşük tüketim sınıfına girerek hem mantolama yapıldığını belgeleyecek hem de önümüzdeki yıllarda devletin sunacağı teşviklerden yararlanabileceklerdir.
 • Mantolama yaptırarak binanızın eski görüntüsü daha estetik bir görünüme kavuşur ve yenilenir. Buna bağlı olarak apartmanınızdaki daireler satışta ve kiralamada daha çok tercih edildiği için değer artışı olmaktadır.

4) Binanız masraf çıkarmaz ve sağlam kalır ;

 • İç ortamda üretilen su buharı, yapılara zarar veren bir potansiyele sahiptir. Su buharı; basınç farkı nedeniyle ısı akımı ile aynı yönde hareket ederek yapı elemanının gözeneklerinden geçer ve dış ortama ulaşmaya çalışır. Su buharının yapı elemanı içerisindeki bu geçişi sırasında doyma veya daha düşük sıcaklıkta bir yüzeyle temas etmesi durumunda buharın bir kısmı yoğuşarak su haline geçer. Yapı elemanları içerisinde birikerek yapıya ve konforumuza zarar verir. Yoğuşma iç yüzeyde veya yapı elemanları içinde meydana gelebilir.İç yüzeyde yoğuşma olması; telafisi olmayan, fiziksel değişikliklere (dökülme, kabarma vb.), kimyasal reaksiyonlara (paslanma vb.) ve biyolojik gelişmelere (ahşabın çürümesi vb.) neden olarak konforumuzu bozar. Yapı elemanlarının ara yüzeylerinde meydana gelen yoğuşma (genellikle gözle fark edilmez), yapımızın yük taşıyıcı kısımlarında bulunan demirlerin paslanmasına neden olduğu için, yapı ömrünü tehdit eden unsurlardan biridir.Yoğuşmanın hiç olmaması için, yapı bileşeni içindeki tüm sıcaklıkların, su buharının doyma sıcaklığından daha yüksek olması gerekir. Bu da yapı bileşeninin dış iklim koşullarından korunmasıyla, yani dış cephe ısı yalıtım sistemleri (mantolama) ile sağlanır. Böylece yapı bileşenlerinin, ısı yalıtımının sıcak tarafında kalmaları sağlanır ve yoğuşma sıcaklığının üstünde tutulur. Dolayısı ile yoğuşmanın zararlı etkilerinden korunur. (Resim 1) Buna bağlı olarak oluşan boya dökülmesi, küflenme ve çatlaklar giderilir onarım masrafları düşer.
 • Ayrıca yalıtımsız binaların dış cephelerinde oluşan çatlaklar mantolama yapıldığında oluşmaz.

5) Binanız dekoratif görünür;

 • Binanıza mantolama uygulaması yaptırdığınızda buna ek olarak dekoratif uygulamalar ile (söve, kat silmesi, fuga, payanda, köşe taşı gibi) daha şık ve estetik bir görünüm sağlanabilir.

6) Çevre korur;

 • Kış mevsiminde ısı kayıplarının, yaz mevsiminde ise ısı kazançlarının azaltılması ile elde edilecek yakıt tasarrufu, beraberinde atmosfere atılan sera gazlarında da bir düşüş sağlayacaktır. Bu durum hava kirliliğini azaltacak bunun sonucunda küresel ısınmayı olumlu etkileyecektir.

7) Ülke ekonomisine katkısı büyüktür;

 • Türkiye ekonomisinin en temel sorunu cari açıktır. Cari açığı yükselten en önemli kalem ise enerji ithalatıdır. Rakamlara baktığımızda örneğin 2011 yılında enerji ithalatına 80 milyar dolar ödendiğini görüyoruz. Bu rakamın 27 milyar doları konutların yıllık ısınma maliyetlerini oluşturmaktadır. Isınma maliyetinin bu kadar yüksek olmasının sebebi ise yaklaşık 19 milyon konutun yüzde doksanının ısı yalıtımı olmamasıdır. Yalıtım yapılmış binalarda enerji tasarrufunun en az % 50 olduğunu düşünürsek Türkiye her sene 13,5 milyar dolarını çöpe atmaktadır. Bu yüzden birkaç yıl içinde devlet teşviklerinin devreye girmesi beklenmektedir. Sizde mantolama yaptırarak hem tasarruf sağlamış, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmuş olursunuz.
 • Eskişehir Mantolamanın Faydaları Nelerdir,
  Eskişehir mantolamanın binaya faydaları,
  Eskişehir içten mantolamanın faydaları,
  Eskişehir mantolamanın avantajları,
  Eskişehir bina mantolamanın faydaları,
  Eskişehir mantolamanın sağlığa faydaları,
  Eskişehir ısı yalıtım faydaları,
  Eskişehir izocamın faydaları,

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?