0 537 546 61 56
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yalıtım Nedir ?

08 Ekim 2017
1 kez görüntülendi

Yalıtım kelimesi herkesin aklına ısı yalıtımını hatta mantolamayı getirir. Ama yalıtım aslında çok daha kapsamlı ve mantolama kelimesine sığmayacak kadar geniş bir konudur. Konu yapı olduğunda, yapının sağlığı ve konforu için en önemli unsurdur..

Uluslar arası kabullere göre yalıtım; kullanılacağı amaca göre tecrit etmek veya etkenlerden ayırmak anlamındadır. Yapılarda esas olarak 4 tip yalıtım yapılır. Ve bir malzemeye yalıtım malzemesi denilebilmesi için bu 4 konuda dayanım derecesinin kabul edilebilir sınırların üzerinde olması gerekmektedir.
1- Su yalıtımı
Yağmur, yeraltı suları vb etkenlere karşı yapıyı komple koruma altına almaktır. Hem yapının iç yüzeyleri  hemde malzemeleri için geçerli bir korumadır.

2- Isı yalıtımı
Özellikle yaşanılan mekanlardaki ısıtılan veya soğutulan  havanın dışarıdaki ters özellikteki havayla yer değiştirmesini engellemek için yapılır.

3- Ses yalıtımı
Özellikle yapıda yaşam konforu için dışarıdaki seslerin içeriye girmesini engellemek veya özel projelerde içerideki sesin dışarıya çıkmasını engellemek için uygulanır.

4- Yangına karşı yalıtım
En çok gözardı edilen ancak en önemli yalıtım tipidir. Yapıda kullanılan tüm malzemeler en kötü ihtimalle alevin yayılmasını engelleyecek özellikte olmalıdır. Eğer yanıcı malzemeler kullanılıyorsa da kesinlikle yanmaz başka malzemelerle  kapatılarak izole edilmelidir.

Bina yalıtımı ise insanlar ile araç ve gereçlere zarar veren su, rutubet, ısı, ses ve gürültünün yapı elemanlarından içeri girmesini,dışarı çıkmasını önlemektir. Yalıtım yapının ömrünü uzatır  ve konforunu güçlendirir. Yapının taşıyıcı ve bölücü elemanlarının dış etlenlere karşı korunması aynı zamanda depreme karşı dayanımı da destekler..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?