0 537 546 61 56
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ev Dekorasyonunda Renklerin Kullanımı Ve Anlamları

24 Temmuz 2017
1 kez görüntülendi

Ev Dekorasyonunda Renklerin Kullanımı Ve Anlamları

Dekorasyonda renk seçimi oldukça zor bir karardır. Her rengin farklı anlamları ve enerjisi vardır. Kimileri pozitif etki yaratırken kimi de sıkıcı ve kasvetli bir ev ortamı oluşmasına neden olmaktadır.

Ev dekorasyonunda renk seçimine karar vermediyseniz aklınızdaki renklerin anlamlarına bakmayı unutmamalısınız. İşte ev dekorasyon renkleri ve renklerin anlamları: Ev dekorasyonunda kırmızı renk kullanımı Kırmızı renk enerji, güç, tutku ve aşkın rengidir. İnsanların metabolizmasını hızlandırır ve kan akışını arttırır. Kırmızı renk bulunduğu yere enerji vererek canlılık kazandırır.

Az ışık alan mekanlarda kullanılan koyu kırmızı tonları sıkıcı bir atmosfer oluşturabilir. Aktivite yoğunluğu olan, hareketli ve iyi ışık alan, güneye yönlenmiş mekanlar için oldukça uygun bir renktir. Sakin mekanlarda ise duvarlar yerine kumaşlarda veya küçük aksesuarlarda kırmızı rengi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda turuncu renk kullanımı

Turuncu renk, kırmızıyla benzer özelliklere sahip bir renktir. Saf halinin yanı sıra açık tonlarıyla ve gölgeli tonlarıyla da evlerde tercih edilmektedir. Turuncu renk ayrıca olgunluğu ve durağanlığıyla kırmızıdan daha az iddialıdır. Turuncu renk ev dekorasyonu kırmızıya oranla daha çok tercih edilir.

Turuncu; sağlamlık ve dayanıklılığı sembolize etmektedir. Turuncuyu aydınlık, geniş, neşe ve mutluluk vermesi istenilen her ortamda kullanabilirsiniz. Özellikle yemek yenilen mekanlarda kullanıldığında iştahı arttırmaktadır.

Ev dekorasyonunda sarı renk kullanımı

Sarı renk; ışığın, sevincin, üretim ve verimliliğin rengidir. Ev dekorasyonunda sarı renk kullanımı, insana sevinç ve coşku vermektedir. Ayrıca ilham verici özelliği de vardır. Bilgiyi ve bilgeliği ifade etmektedir.

Sarı renk aşırı kullanımında rahatsız edici bir etki yaratabilir. Parlak ve açık sarı, karanlık odaları aydınlatır. Dolayısıyla sarı renk az ışıklı, geniş ve kapalı ortamlar için idealdir.

Sarının bir diğer özelliği de, boyandığı yüzeyi daha yakındaymış gibi göstermesidir. Sarı rengi evlerinizde mutluluk veren ve neşelendiren bir etki yaratmak amacıyla kullanabilirsiniz. Sarının koyu tonları daha sıkıcı bir etki yaratacağından genellikle açık tonlarının vurgulayıcı koyu renklerle uygulanması gerekmektedir. Açık sarı beyaz ile kullanıldığında da etkisini kaybetmektedir.

Ev dekorasyonunda yeşil renk kullanımı

Yeşil renk doğayı ve bitkileri sevenler için vazgeçilmez renklerden biridir. Yeşil, tabiata hakim olan renk olduğundan insana huzur veren ve rahatlatan bir etkisi vardır. Aynı zamanda iç açıcı ve güven veren bir renktir. Yeşil renk; umudu, yeniliği, gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı çağrıştırır. Yeşil; paylaşım, cömertlik ve uyumun rengi olarak da bilinir.

Yeşil heyecan duygusunu azaltan bir renk olduğu için mekanlarda huzur vermektedir. Özellikle evinizin giriş mekanlarında kullanabilirsiniz. Yeşil aynı zamanda insanın düşünebilmesi için zihinsel ve duygusal benliğinde uygun bir ortam yaratır. Bu nedenle yatak odaları için de oldukça uygun bir renktir. Yeşilin koyu tonları ise gün boyu iyi ışık alan mekanlarda tercih edilmelidir.

  Ev dekorasyonunda mavi renk kullanımı

Yumuşaklık, sükunet, sonsuzluk anlamlarına gelen mavi, sinir sistemini yumuşatmaktadır. Mavi aynı zamanda iyileştirici, uzlaştırıcı, tedavi edici ve caydırıcı potansiyeli yüksek bir renktir. Teorik olarak ulaşılamaz, enginlik, derinlik, gizem ve sevgi boyutu içermektedir.

Sakin, dinlendirici ve derin bir renk olan maviyi evinizin dinlenme amaçlı yerlerinde kullanabilirsiniz.

Yemek yenilen ortamlar için uygun olmayan mavi rengin iştah kaçıran özelliği vardır. Koyu tonları tembellik ve melankoli yaratmaktadır. Mavinin açık tonları ise mekansal ferahlık sağlar ve serinlik yaratır.

  Ev dekorasyonunda mor renk kullanımı Mor; zenginlik, asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştıran bir renktir. Hayal gücünü arttırarak şevk ve ilham veren mor renk aynı zamanda konsantrasyonu da arttırır.

Morun açık tonları feminen tasarımlar için uygundur. Romantik ve nostaljik hisler uyandırdığı için yatak odalarında tercih edilebilir. Koyu tonları üzüntü ve hayal kırıklığı hislerini çağrıştırdığından pek önerilmez.

Mor rengin parlak ve göz alıcı renklerle birleştiğinde olumsuz etki yarattığını da unutmamalısınız.   Ev dekorasyonunda pembe renk kullanımı

Kırmızı ile beyazın birleşmesi ile elde edilen pembe renk, kırmızı gibi canlılık verir ama daha yumuşak bir özelliğe sahiptir. Neşe ve mutluluk veren bir renk olan pembe aynı zamanda hayallerin ve aşkın rengi olarak bilinir.

Kullanıldığı mekanda kişiye bir sıcaklık ve mutluluk hissi yaratır. Pembe renk; sevgi, şefkat ve incelik duygularını uyandırır. Özellikle bebek, çocuk odaları ile genç kız odaları için vazgeçilmez bir renktir. Pembenin çok açık tonları salon ve oturma odalarında tercih edilebilir.

  Ev dekorasyonunda gri renk kullanımı

Gözün en rahat algıladığı renklerden biri gridir. Alçak gönüllülüğü ifade eden, uzlaştırıcı ve denge unsuru olan gri renk, ciddiyet ve hareketsizliği çağrıştırmaktadır.

Grinin açık tonları serinlik ve dinginlik aranan hemen her mekan için uygun olabilir. Gri bulunduğu ortamda rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Gri renk; canlı renklerle birlikte kullanıldığında onların enerjilerini azaltmaktadır. Gri, turuncu ile çok iyi bir kontrast oluştururken, beyaz ile kullanıldığında çok şık bir görünüm sunmaktadır. Özellikle açık tonları oturma odaları, salon ve yemek odalarında kullanılabilir. Koyuya yakın gri tonları ise çalışma odaları için daha uygundur.

  Ev dekorasyonunda beyaz renk kullanımı

Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz renk, saflığın ve temizliğin simgesidir. Soğuk kanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil etmektedir. Beyaz; huzur ve güven vermenin yanı sıra düşünce gücünü de arttırmaktadır. Aynı zamanda insana hüzün veren, dertlerini ve sıkıntılarını hatırlatan bir yanının da olduğunu unutmamak lazım.

Işığı yansıtan ve ortama ferahlık kazandıran beyaz renk, parlak ve enerji verici olduğundan tercih edilmektedir. Beyaz gözleri dinlendirir ve mekanı gerçek boyutlarından daha büyük göstermektedir. Soğuk ortamlar yaratmak istenildiğinde de kullanılmaktadır. Beyaz renk; her renk obje ile uyum sağlar ve her türlü mekanda rahatça kullanılabilmektedir. Özellikle evlerin dar ve karanlık koridorlarını daha geniş ve ferah göstermek için kullanılabilir.

  Ev dekorasyonunda siyah renk kullanımı

Siyah renk; hüznü, yalnızlığı, sıkıntıları ve endişeleri hatırlatarak karamsarlığı artıcı etkiler gösterebilir. Ölümü çağrıştıran siyah, genellikle matemin rengi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda, gücü, soyluluğu, ağırbaşlılığı, hırsı ve tutkuyu ifade eden siyah renk; konsantrasyonu da arttırmaktadır.

Siyah rengi diğer renklerin öne çıkmasını istediğinizde arka plan rengi olarak kullanabilirsiniz.

Siyah renk, ölçülü kullanıldığında dekorasyonda da zarafetin işaretidir. Özellikle parlak renklerle çok iyi bir kontrast oluşturur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?