0 537 546 61 56
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

İzolasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

24 Temmuz 2017
1 kez görüntülendi

İzolasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İzolasyon yaparken hava sıcaklığının +5’in üzerinde olması gerekmektedir. İzolasyon yapılırken sıcaklığının +5 derecenin altına düşmeyeceği ortamlarda uygulama yapılmadır. İzolasyon uygulaması öncesi cephede çatlaklar varsa ilk olarak tadilata oradan başlanmalıdır. Gerekli tamir işleri tamamlandıktan sonra izolasyon uygulaması için yüzeyin toz etkisinden korunması sağlanmalıdır. İskele bağlantılarının duvar yüzeyine uygun şekilde yapılması gerekmektedir. İzolasyon uygulamasının özellikle sıcak havalarda, doğrudan güneş ve rüzgar alan cephelerde yapılması önerilir. Yeni yapılmakta olan binaların TS 825 ’e göre izolasyon yaptırması yasal zorunluluktur. Bir başka değişle mantolamauygulaması olan izolasyon, binanın yukarıdan aşağıya kadar ısı yalıtım malzemesi ile giydirilmesidir.

Binalara izolasyon – mantolama yapmak ne kadar enerji verimliliği sağlar?

Hiç yalıtımı olmayan bir bina ısıtıldığında, ısının yaklaşık %35’i dış duvarlardan, %25’i çatıdan, ½15’i döşemeden, %15’i dış kapıdan ve %10’u pencereden dışarıya çıkmaktadır. Müstakil binaların ısı kaybı, binalara oranla çok daha fazladır. İyi birizolasyon uygulaması ile ısı kaybını en aza indirebilir, evinizin ısısını dışarıya vermemiş olursunuz. İzolasyon uygulaması yapılan evlerde %20 ila %60 arasında enerji tasarrufu yapmak mümkündür.

Eski binaların dış cephe izolasyonu (mantolaması) yapılması zorunlu mudur?

2007 yılında çıkarılan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, bu tarihten önce oturma izni alınmış binaların yalıtım yapılmasına gerek yoktur. Ancak 2017 yılına kadar enerji kimlik belgelerini alma zorunlulukları vardır. 2007 yılından sonra yapılacak yeni binaların ise TS 825 ısı yalıtım kuralları ve standardı hükümlerine uymak zorundadır.

İzolasyon yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?

İzolasyon uygulaması kararı verdikten sonra işe malzeme seçimi ile başlayabilirsiniz. Piyasada her bütçeye uygun izolasyon malzemesi bulmak mümkün. En yaygın olarak kullanılan izolasyon malzemesi Ekspande Polisitren (EPS). Ambalaj ve ısı yalıtımı amacıyla kullanılan malzeme, düz beyaz, siyah benekli, koyu gri ve siyah renk seçenekleri ile satılmaktadır. Uzun süre su içinde veya nemli ortamda kaldığında su emmesi ve hatta gözeneklerinin dağılması mümkündür. Bir diğer seçenek ise; Ekstrüde Polisitren (XPS). Kaplama yapısı nedeniyle asla su emmeyen malzeme, yanıcı olma özelliği sebebiyle özel çözümlerle birlikte uygulanmalıdır. İzolasyonla birlikte ses yalıtımı da yaptırmak istiyorsanız; taş yünü malzeme kullanmalısınız. Çok iyi ve yanmaz bir izolasyon malzemesi olan taş yünü, yangın yalıtımı amacıyla da kullanılmaktadır.

İzolasyonda yardımcı malzemelere gerek var mıdır? İzolasyon yardımcı malzemeleri nelerdir?

İzolasyon uygulamasında ana malzeme kadar, yardımcı malzemelerin de önemi büyüktür. Doğru ve iyi yardımcı malzemelerin kullanımı doğru bir izolasyon için zorunludur. Yapıştırma harcından tutun da dübel türüne kadar kaliteli seçilmeli ve kullandığınız boyanın izolasyon kalitesini doğrudan etkileyeceğini unutmamalısınız.

İzolasyon malzemesi kalınlığı ne olmalı?

Piyasada bir çok çeşit izolasyon malzemesi vardır. Hangi kalınlıkta izolasyon malzemesi seçileceği, binanızın bulunduğu bölgeye ve duvar yapısına bağlı olarak yapılmalıdır. Bu konuda mutlaka uzman birine danışmalısınız. Uzman kişi 15-20 dakika içinde hesabı yapabilir ve izolasyon malzemesi kalınlığını size söyleyebilir.

İzolasyon uygulaması kime yaptırılmalı?

İzolasyon malzemesi üreten firmaların yetkili servisleri ya da ekipleriyle iş birliği yapmak size faydalı olacaktır. İzolasyon yaptıracağınız firmanın referanslarını araştırmalı, imkanınız varsa onlardan görüş almalısınız.

Binalarda izolasyon yaptırırken nasıl bir yol izlenmeli?

Öncelikle bina sakinlerinden izolasyon konusunda onay alınmalıdır. Ardından teknik şartname hazırlanmalıdır. En az üç firmadan teklif alınmalı, teknik şartnameye uygun olan teklif dikkate alınmalıdır. Firma ile ödeme seçenekleri konuşulmalı, bina sakinlerinin de onayı ile izolasyon uygulamasına başlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?