0 537 546 61 56
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Su İzolasyonu Nerelerde Uygulanır?

24 Temmuz 2017
2 kez görüntülendi

Su İzolasyonu Nerelerde Uygulanır?

Evlerde su izolasyonu genellikle mantolamaçatı yalıtım sistemleri başta olmak üzere çeşitli su yalıtım teknikleri ve malzemeleri ile yapılır. Evlerde ve sanayi yapılarında su izolasyonu yaptırmak, son zamanlarda yaygınlaşan ve büyük rahatlık sağlayan bir sistemdir.

Avrupa’da daha önce ortaya çıkan su izolasyon sistemleri, ülkemizde son zamanlarda görülmeye başlamıştır. Buna rağmen hızla yayılmakta ve ilgi günden güne artmaktadır.

Kullanıma açılması planlanan, teras olarak inşa edilmiş çatılarda, seramik vb. kaplama uygulaması tek başına su yalıtımı sağlamaz. Yalıtılmamış yüzeylerden sızacak su yaşanan alt katlarda konfor problemi yaratır.

Terasların maruz kalacağı sıcaklık farklılıklarına da dayanıklı, elastik ürünlerle seramik vb. kaplamaların altına yapılacak su yalıtımı bu tür problemlerin önüne geçer.

Konutlara zarar veren en önemli faktörlerden biri de sudur. Konutlarınızı ve konforunuzu tehdit eden sulardan korunmak için yapılan işlemlere su izolasyonu denmektedir.

Konutlar, yağmur, kar, toprağın nemi, zemindeki yeraltı suyu gibi dış kaynaklı su ile banyo ve lavabolarda kullanılan iç kaynaklı suya maruz kalmaktadır.

Konutlarınıza nüfuz eden su, taşıyıcı kısımlarda yer alan demirlerin paslanmasına ve taşıma kapasitesinin düşmesine yol açmakla beraber betonun çürümesine ve çatlamasına da neden olmaktadır. Su izolasyonu uygulaması, bakteri ve küf oluşumu engeller, sağlıklı ve konforlu ortamlara sahip olmanızı sağlar.

Su izolasyonu uygulamaları konutlarınıza suyun sızma ihtimali olan alanlarda gerçekleştirilmektedir. Bunlar; toprak ile temas eden duvarlar, temeller ve zemine oturan döşemeler, suyun yapı dışında birikebileceği ve ya suyun basabileceği seviyenin altındaki dış duvarlar, balkonlar, teras ve eğimli çatılar ile banyo, lavabo gibi ıslak hacimli alanlar olarak sıralanabilmektedir.

Su yalıtımının bir diğer uygulama alanı da suyun içerisinde kalmasını istediğimiz su deposu, suni gölet ve havuz gibi yapı alanlarıdır.

Su izolasyonu uygulamalarında polimer bitümlü ya da sentetik örtüler ve sürme su yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. Yalıtım uygulamaları ile konutlarınıza nüfuz edemeyen su, süzgeçler ve yağmur suyu drenaj boruları ile yapıdan uzaklaştırılmaktadır.

Yalıtım ile korunması planlanan yapıların suya ne şekilde maruz kaldığı önemlidir.

 

Su izolasyon ürününün iyi olduğunu söyleyebilmek için sorunsuz bir şekilde görevini yerine getirdiğini gözlemlemek gerekmektedir. Uygulama ekiplerinin fikirleri son kullanıcı için bu noktada çok önemlidir. Su izolasyonu uygulamaları yapan firmalar genellikle piyasada bulunan bütün ürünlere hakim olduklarından, performansı en yüksek ürünleri de kolayca belirlerler.

Çatı izolasyonu

Türkiye’de çatılarda yaşanan en yaygın sorun yağışlı havalarda ortaya çıkan su sızdırma sorunudur. Su sızdırmalarının tespiti ve giderilmesi ise oldukça güçtür. Bunun sebebi suyun tam olarak nereden kaçtığını bulmak için çoğunlukla bütün çatı örtüsünün kaldırılıp incelenmesi gereğidir. Çoğu çatı örtüsü malzemeleri ise kaldırma işlemi sırasında kullanılamaz hale geldiğinden maddi olarak büyük bir yük ortaya çıkar. Bu nedenle ilk olarak dikkat edilmesi gereken husus çatı örtüsünün ilk uygulaması esnasında gereken bütün hassasiyeti göstermektir. Burada çatı örtüsü için kullanılan malzemenin kalitesi kadar uygulama ekiplerinin bilgisi ve tecrübesi de önem taşımaktadır.

Çatıda su izolasyonu yapılması için ilk adım güvenilir ve seçkin su yalıtımı malzemesi üreticilerine ulaşarak çatının yapısı hakkında bilgi vermek ve buna göre uygun su yalıtımı malzemesine karar vermektir. Bunun ardından kullanılacak olan malzemenin uygulamasının nasıl yapılacağını görüşmek üzere güvenilir bir su yalıtımı uygulama firmasıyla iletişime geçmek gerekmektedir.

Çatınızın yapısına göre en uygun malzemenin seçilmesi ve uygulanması için mutlaka yetkili firmalarla görüşerek planlı bir şekilde ilerlenmelidir.

Özellikle yağışların çok yoğun olduğu dönemlerde çatı akma şikayetleri sıkça görülür. Çatı akmasının iki sebebi vardır. Birincisi çatıda kullanılan malzemenin kalitesiz olmasıdır. Çünkü düşük kalitedeki bir çatı kaplama malzemesinin çatıda her zaman sorun yaratabilir.

Çatıda su yalıtımı görevini üstlenen malzemenin de en güvenilir firmalar tarafından üretilen en iyi kalitede ürünlerden seçilmesi gerekir. Burada amaç, malzemenin dayanıklı, %100 su geçirmezlik garantisine sahip ve uzun ömürlü olmasıdır. Bu sayede çatı akma sorununu yaratmayacak bir malzeme seçimi sağlanmış olur.

Su izolasyonu malzemesi seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus çatınızın yapısıdır. Çatınızın altyapısına, üstyapısına ve detaylarına uygun bir malzeme seçilmesi büyük önem taşır. Çatınızın statik olarak taşıyabileceği yükün üzerine kesinlikle çıkılmamalıdır ve mümkün olan en hafif malzemenin seçilmesine gayret edilmelidir. Hafifliğin yanı sıra seçilecek olan malzemenin teknik özelliklerinin başta iklim koşulları olmak üzere çevresel faktörlere karşı dayanıklı olması gerekir. Kullanılacak olan malzemenin uzun ömürlü olmasını sağlayacak bir diğer etken ise, çatıda uygulama esnasında hata yapılmamasıdır.

Çatı akmalarının diğer sebebi ise hatalı uygulamalardır. Nasıl ki malzemenizi alırken güvenilir firmaların ürettiği ürünler olmasına dikkat ediyorsanız, uygulama ekiplerinin de alanında tecrübeli olmaları gerekmektedir.

Teraslarda su izolasyonu

Teraslarda eğimler düşük olacak şekilde tasarlandığından su tahliyesi eğimli çatılara göre çok daha yavaş olmaktadır. Çatılarınızın yağmur ve kar sularını mümkün olan en kısa zamanda tahliye etmesi, yapınızın güvenliği için şarttır. Eğimli çatıların aksine teraslarda yağmur ve kar sularının tahliyesi uzun sürmektedir. Bu nedenle su yalıtımının su birikmelerine karşı dayanıklı olması gerekir. Bu şartlar altında teras çatılar için en uygun ve en güvenli su yalıtımı malzemesi bitümlü su yalıtım membranlarıdır.

Teraslarda çok yaygın olarak kullanılan seramik zemin kaplamaelemanlarının altında mutlaka iki kat olacak şekilde bitümlü su yalıtım membranları uygulanmalıdır.

Teraslarda doğru, güvenli ve dayanıklı su yalıtım uygulamaları yapılmadığı taktirde binanız su alır. Binanızın su alması demek, zorlu ve masraflı bir tadilat süreci demektir.

Bina temelleri için su izolasyonu

Yapılarda hayati önem taşıyan su izolasyon uygulamalarının başında bazı temeller gelmektedir. Türkiye’de ki binaların büyük kısmında su yalıtımı bulunmamaktadır. Binaların temellerinde su yalıtımının yapılmasının amacı yapıların temellerde bulunan taşıyıcı elemanların sudan korunmasıdır. Çünkü yeraltı suları ve zeminde biriken yağmur suları, temelde bulunan taşıyıcı elemanlar için hayati tehlike arz eder. Betonarme yapı elemanında bulunan beton ve çelik suyla temas ettiğinde korozyon oluşur. Korozyon basitçe çeliğin paslanması anlamına gelmektedir. Paslanan çelik, mukavemetini yitirir. Su ya da nemin sonucunda hacmi artar ve içinde bulunduğu betona zarar verir. Temelde bulunan taşıyıcı elemanlar gücünü kaybeder ve yapı depreme karşı korunaksız hale dönüşür. Korozyonu önlemenin tek yolu temellerde doğru su izolasyon uygulamaları yaptırmaktır. Su izolasyonu uygulaması sonucunda yapınızın temeli olası bir depreme karşı korunmuş olur. Unutmayalım ki deprem değil, korozyon öldürür.

İyi yapılmamış su izolasyonun düzeltilmesi

İyi yapılmamış su izolasyon uygulamalarının her zaman düzeltilebilmesi mümkün olmaz. Yapıların en can alıcı noktası yani temelleri için bu mümkün değildir. Bina temellerinde yapılan yanlış uygulamaların maalesef geri dönüşü imkansızdır. Çatılarda ise yanlış ya da eksik yapılmış uygulamaları tamir etmek çok yüksek maliyetli de olsa mümkündür.

Su yalıtımı uygulamalarının en verimli sonucu vermesi için en kaliteli ürünlerin kullanılması hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle ilk amacımız kusursuz su yalıtımı için kaliteli ürünlerin tercih edilmesi olmalıdır. Herhangi bir sebepten dolayı görevini yerine getiremeyen su yalıtım sistemleri için bazı durumlarda düzeltme şansı bulunsa da bazı durumlarda bu mümkün olmaz. Temellerde yapılan hatalı su yalıtım uygulamaları geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurur. Bu nedenle temellerde yapılacak olan su yalıtım uygulamaları için mutlaka en kaliteli malzemeler seçilmelidir.

Evde su izolasyonu yapılması gereken bölümler

Evlerimizde su izolasyonu yaptırmamız gereken ıslak hacimlerin başında banyolar gelmektedir. Islak hacimler banyoların ve tuvaletlerin olduğu, zeminin sürekli suyla temas ettiği bölümlerdir. Banyolarımızın tavanlarında oluşan nem ve boya dökülmeleri de üst katta bulunan ıslak hacimlerin su yalıtımının yapılmamış ya da yanlış yapılmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Su izolasyonu, binalarda ilk olarak temellerde uygulanmalıdır. Yapıyı zemin sularının etkilerinden korumak için bu gereklidir. Zeminde oluşacak nem dahi yapınızın temelinde zaman içerisinde deformasyonlara yol açar. Bu deformasyonların en önemlisi ise yapının taşıyıcı elemanlarında korozyon oluşması ve bunun sonucunda taşıyıcılık özelliklerinde görülen zararlardır.

Temellerin haricinde yapılarda çatılarda, cephelerde ve ıslak hacimlerde de su yalıtımı yapılması gerekmektedir.

Su izolasyonunun dayanma süresi

Su izolasyonunun ömrü tamamen kullanılan malzemenin kalitesine bağlıdır. Su izolasyon ürünlerinde yüksek kaliteli malzemeler uzun yıllar boyunca dayanıklılığını korur. Bununla birlikte maliyetler ön planda tutulup kullanılan malzemenin kalitesiz ve ucuz olarak seçilmesi su yalıtımının ömrünü direkt olarak kısaltmış olacaktır.

Su izolasyonu yapılırken uzun ömürlü olmasını sağlayacak faktörler nelerdir?

Su izolasyonunun ömrünün uzun olması için ilk olarak kaliteli malzeme kullanımı ve ardından belirlenen alanlara uygun olan malzemelerin seçimine dikkat edilmelidir.

– Kaliteli ürün kullanılması – Su yalıtımı yapılacak olan alanın mevcut durumu – Uygulama yapılacak alanın temiz ve pürüzsüz olması – Kullanılan malzemenin alana uygun olması – Malzeme seçiminin alanın geometrik özelliklerine ayak uydurabilmesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?