0 537 546 61 56
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yeni Çatı İzolasyon Tekniği

24 Temmuz 2017
4 kez görüntülendi

Yeni Çatı İzolasyon Tekniği

Sistemli çatı izolasyonu işin ehli kişilerce uygulanması gereken bir yalıtım yöntemidir. Doğru uygulanmayan çatı teknikleri izolasyonun tekrar tekrar yenilenmesini gerektirecektir. Türkiye ‘de alelade kişilere teslim edilen izolasyon işlemi hizmetin kalitesini düşürür iken, uygulanan izolasyon projesinde tercih edilen çatı malzemesi kaliteli dahi olsa hatalı biçimde uygulanan yalıtım işleminden ötürü, genellikle yağışlı havalarda bilahare ortaya çıkabilen şu kaçakları yoğuşma sorunu nedeni ile kullanılan yalıtım malzemeleri henüz yeni dahi olsa, alandaki tüm malzemeleri atık şekline getirerek çatının yenilenmesini şart koşar. Bu işin muhataplarına maddi açıdan büyük kayıp yaratır.

Çatılar, mevsim şartları, kar ve yağmur suları ve benzeri nedenlerle zamanla köhneleşerek kullanılamaz duruma gelir, ve asıl var oluş amacını yitirebilir. Bunun önüne geçmenin bir yolu ise, çatı izolasyonu teknik özelliklerine uygun şekilde gerçekleştirilmiş olan sistemin onarımı mali açıdan çok daha hesaplı bir şekilde yapılabilirken, evvelinde yanlış ve de kalitesiz işçilikle yapılan çatı sistemlerinin tadilatı için aynı şey geçerli değildir. Yanlış uygulamaların onarımında , yapılan yanlış tercihlerin getirdiği hataların onarımı pahalıya mal olabilmektedir.

Taşıyıcı sistemin çatı ahşap malzemesi zaman içerisinde çürüyerek taşıyıcı gücü eskiye nazaran taşıyıcı gücünü yitirir. Tavan aralarında bakteri ve küf oluşarak sağlıksız ortamlar oluşur ve bu da çatının çürümesini kaçınılmaz kılar. Eski sistemlerde tercih edilen bir teknik olan kiremitlerin sadece çıta üzerine yerleştirilmesi işlemi ise, çokça eğim kaybı ve çukurlar yarattığından bu tip çatılar suyun akışkanlığını kaybetmesinden ötürü kiremit aralarından çatı aralarına sızar. Yetkisi olmayan kişilerin çatılar üzerinde gezinmesinden ötürü kiremit, mahya kırılmaları yaşanması gibi nedenlerden çatının yeni tekniklerle acilen yenilenmesi, ömrünün uzatılması halinde çatı çökmesi ve çatıların üzerinden kiremitlerin savrulması gibi maddi ve manevi kayıplara neden olabilecek çok daha ağır sonuçlar ortaya çıkabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?